Hvis du leder efter dit første eventyr i Dungeon & Dragons utrolige verden, så er Lost Mine of Phandelver et fornuftigt sted at starte for både nye DM’er og nye spillere.
Kampagnen går fra level 1 til 12 og er beregnet, som en nem indgang til genren. Eventyret foregår i en lille by med en glemt mine, og indeholder mange af de kendte klicher, som gør det nemt for alle at leve sig ind i deres respektive roller.
Phandelver and below the ruined obelisk er et gammelt eventyr, der altid har været godt modtaget og derfor valgte wizards of the coast at udvide det til det eventyr som det er i dag.
Hvor det gamle eventyr stoppede ved level 5 med en sidste “boss” der var en smule til den svage side og for nogen blev set som en trædesten til et større eventyr, er eventyret nu en fuldendt rejse for et hold af eventyrer (og deres DM).
Jeg anbefaler eventyret til både nybegyndere og øvede spillere, ja det der er de klassiske troper, men er det ikke derfor vi alle engang blev forelsket i spillet? jeg siger, lad os hylde troperne ! så hvis du er en garvet spiller så giv det et forsøg og fald for spillets charme igen og hvis du er en ny spiller, så lad dig fordybe i den forunderlige verden.

Hvis du har prøvet Lost Mines of Phandelver og søger noget lignende, anbefaler jeg at du kigger på ”Dragon of Icespire Peak” der er en introductions kampagne og er en del af ”Essentials Kit”.
Hvis du er ny til DnD så prøv en af disse kampagner, de er en fantastisk måde at starte på og hjælper alle parter nemt og elegant igennem et eventyr.
Venlig hilsen din DM